Najstarsza szkoła w Polsce obchodzić będzie 840 lat istnienia

Najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, obecne Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie) w 2020 r. będzie obchodziła 840. rocznicę istnienia.

Tradycyjnie zjazdy wychowanków „Małachowianki”, bo tak od nazwiska swego obecnego patrona szkoła jest potocznie nazywana, odbywają się co pięć lat.

Pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 1894 r., a ostatnie – w 2015 r.

W 2020 roku szkoła będzie obchodzić zacny jubileusz 840 lat istnienia.

„W 2020 r. będziemy obchodzić zacny jubileusz 840 lat istnienia i oczywiście kolejny zjazd absolwentów, organizowany przez Towarzystwo Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego” – powiedziała dyrektor szkoły Katarzyna Góralska. Jak zapowiedziała, rocznicowe obchody „Małachowianki”, która w tym samym miejscu działa od 1180 r., rozpoczną się 29 maja 2020 r. i potrwają dwa dni, natomiast wcześniej – 18 maja – we współpracy z płockim Muzeum Mazowieckim otwarta zostanie okolicznościowa wystawa poświęcona szkole i jej znamienitym wychowankom.

Źródło i cały tekst: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/plock-najstarsza-szkola-w-polsce-obchodzic-bedzie-840-lat-istnienia,142839.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *