Nowe zasady awansu – nauczyciel kontraktowy wraca na start, choć z wyższą pensją

Od dnia 1 września 2022 r. nauczyciel, który przed tym dniem uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, dla celów płacowych traktowany będzie jak nauczyciel początkujący - wyjaśnia wątpliwości wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski. Zmiany dotyczące tej materii przyjął niedawno Sejm. Nie będzie też możliwości uzyskania stopnia z mocy prawa.

Kontraktowy wraca na start

Wiceminister Piontkowski tłumaczy, że od 1 września 2022 r. nauczyciel, który przed tym dniem uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego, dla celów płacowych traktowany będzie jak nauczyciel początkujący,  choć jego średnie wynagrodzenie wzrośnie o 9 proc. (ze 111 proc. kwoty bazowej do 120 proc.). Należy tu jednak pokreślić, że nie oznacza to, że wzrośnie wynagrodzenie zasadnicze. Resort – jak podkreśla wiceminister – nie zamierza wprowadzić przepisów, które pozwolą na to, by nauczyciele kontraktowi z dłuższym stażem otrzymywali „mianowanego” z automatu. 

– Nadrzędnym celem projektowanych zmian w systemie awansu jest jak najwyższa jakość pracy nauczycieli. Natomiast nauczyciele, którzy od wielu lat pozostają w zatrudnieniu i do tej pory nie podjęli trudu stażu na stopień nauczyciela mianowanego, niewątpliwie wykazują się codzienną pracą, często osiągając sukcesy, ale nie muszą dokonywać ewaluacji swojej pracy. Dodatkowo, w przypadku tych nauczycieli, spełnienie wymagań na stopień nauczyciela mianowanego oraz weryfikacja pracy pozwolą m.in. na podwyższenie wynagrodzenia, pełnienie funkcji kierowniczych, pracę na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych oraz dalszy awans zawodowy – wyjaśnia Piontkowski.

Czytaj więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/oswiata/awans-zawodowy-nauczyciela-od-1-wrzesnia-2022-przejsciowe,515127.html

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *