Pamiętajcie o… zwierzętach!

Bardzo ważny i dramatyczny apel, aby w wakacje nie zapominać o naszych „braciach mniejszych”. Pamiętajmy – nasza uwaga może uratować życie czującej istoty!

Zbliża się okres wakacji i urlopów. Dla wszystkich to wyjątkowy czas odpoczynku, przygody, nowych znajomości i beztroskiej wolności. Jest jednak wiele istot, dla których ten czas jest pełen smutku, samotności i tęsknoty. Chciałabym w tym miejscu zwrócić się do Was z ogromnym apelem, abyśmy w tym czasie pomyśleli o zwierzętach. Posiadacze włochatych pociech zapewne już planują, czy ich przyjaciel pojedzie z nimi na wypoczynek, czy zostanie w domu.  Pamiętajmy o tym, że jeśli  nie możemy zabrać zwierzaka ze sobą, zawsze możemy poprosić aby na czas naszego wyjazdu ktoś się nim zaopiekował – sąsiadka, krewny. Starajmy się, aby zwierzę znało tą osobę, da mu to poczucie bezpieczeństwa. Jeśli taka opieka nie jest możliwa, istnieją specjalne hotele dla zwierząt, które za rozsądną opłatą zaopiekują się profesjonalnie naszą pociechą.

Natomiast wszystkie osoby, bez względu na to, czy są posiadaczami zwierząt czy nie, proszę o szczególne wyczulenie i reagowanie w sytuacjach krzywdy robionej zwierzętom. Reagujmy na zwierzęta pozostawione w upale w samochodach, bądźmy wyczuleni na zwierzęta wyrzucone w lesie, na autostradach – to dla nich pewna śmierć. Zwracajmy uwagę na „popiskujące”, ruszające się worki w lasach, na wypalane trawy (to ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla zwierząt dla i dla ludzi). Widząc taką sytuację nie bądźmy NIGDY obojętni- zawiadamiajmy straż dla zwierząt, straż miejską bądź działajmy sami. Pamiętajmy, że możemy być ich jedyną szansą na przeżycie.

Zastanawia Was, czemu poruszam ten temat na łamach portalu edukacyjnego? Właśnie ze względu na specyfikę tego portalu, czyli edukację. Zwracam się z prośbą do nauczycieli, pedagogów, rodziców: uczmy dzieci wrażliwości i niesienia pomocy. Bezwarunkowej, odruchowej pomocy: człowiekowi, ale i zwierzęciu. Uczmy się żyć w zgodzie ze światem i z szacunkiem do niego, sprzeciwiajmy się krzywdzeniu innych istot.

Okres wakacji jest przerażający jeśli chodzi o statystyki w porzucaniu zwierząt – nasze działania mogą to zmienić.  Z góry dziękuję.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *