Tak nauczyciele radzą sobie z niżem: aby uniknąć zwolnień, zapisują się do związków

Nauczyciele coraz chętniej zapisują się do organizacji pracowniczych. Liczą, że dzięki temu unikną zwolnień wymuszonych spadkiem liczby uczniów.

Niż demograficzny sprawia, że dyrektorzy szkół i przedszkoli coraz częściej zwalniają pedagogów. W pierwszej kolejności pracę tracą ci, którzy nie działają w związkach zawodowych – nawet jeśli merytorycznie są lepsi. Organizacje oferują też członkom pomoc, np. prawną. Wszystko to sprawia, że oświatowe związki rosną w siłę.

Najwięcej członków – 264 tys. – ma Związek Nauczycielstwa Polskiego. Tylko w ostatnim roku zapisało się do niego 9,3 tys. osób. – W 2008 r., gdy dokonywała się reforma emerytalna nauczycieli, utraciliśmy sporo członków. Część pedagogów odchodziła z zawodu w obawie przed utratą przywilejów. Jednak ostatnio co roku przybywa nam po kilka tysięcy nauczycieli – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Żródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/851372,niz-w-szkolach-nauczyciele-aby-uniknac-zwolnien-zapisuja-sie-do-zwiazkow.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *