W Nowym Roku na poważnie i z namysłem

Kolejny styczniowy tydzień w Eduradzie zachęca do przyjrzenia się ważnym i aktualnym tematom. Wracamy na poważnie do pracy!

„Z Nowym Rokiem nowym krokiem!” mówi przysłowie. Początek roku kalendarzowego to czas podejmowania ważnych decyzji, planowania zmian i ulepszeń. Eduradowe artykuły mamy nadzieję wpiszą się w ten trend, ponieważ proponujemy Państwu teksty inspirujące, zwracające uwagę na aktualne kwestie ważne dla szkoły, uczniów i nauczycieli.

Zaczynamy tydzień od tematu kompetencji społecznych. Przed nami cykl artykułów opisujących istotę tych umiejętności, jakże ważnych i potrzebnych w XXI wieku, szczególnie dla młodego pokolenia, które ma z nimi, wydaje się, spore trudności. W tym tygodniu przyjrzymy się bliżej definicji tych kompetencji i ich miejscu w grupie kompetencji kluczowych, które stanowią priorytet edukacyjny w Unii Europejskiej. Zachęcamy do śledzenia całego cyklu!

We wtorek kolejna kwestia niezwykle ważna we współczesnej szkole – doskonalenie nauczycieli. Rozwój zawodowy jest naszym obowiązkiem, ale ciągłe doskonalenie wynika również z potrzeb i specyfiki szkoły, w której pracujemy: podlegającej ciągłym zmianom, mierzącej się z coraz nowymi wyzwaniami, pracującej z zupełnie innym uczniem niż jeszcze kilka lat temu. O doskonaleniu zawodowym i roli dyrektora w tym procesie – we wtorek.

W środę nasza ekspertka od trudnych tematów związanych z młodzieżą, Monika Zdrzyłowska, porusza kwestię bardzo istotną, bolesna i aktualną: autodestrukcyjne zachowani młodzieży i dzieci. Niestety problemy emocjonalne dotyczą coraz młodszych uczniów, a my, jako nauczyciele, jesteśmy na pierwszej linii: pracujemy z dzieciakami i spędzamy z nimi bardzo dużo czasu, powinniśmy zatem wiedzieć, na co zwracać uwagę, co powinno nas zaniepokoić i jak reagować w sytuacjach kryzysowych. Temat bardzo obszerny, zatem również zajmie nam kilka kolejnych tygodni. Zachęcamy i polecamy.

W czwartek kolejna odsłona konspektów zajęć otwartych dla rodziców opracowanych przez naszą czytelniczkę. Mamy nadzieję, że prezentowane scenariusze zainspirują Państwa, ale też zachęcą do dzielenia się własnymi dobrymi praktykami.

W piątek wreszcie przypominamy artykuł, który – mamy nadzieję – zachęci Państwa do podjęcia decyzji o dalszym rozwoju i podnoszeniu kwalifikacji. Artur Foremski napisał kilka lat temu tekst o tym, jakie cechy charakteryzują dobrego dyrektora. Warto zapoznać się z tym tekstem, bo tak jak każdy żołnierz nosi w tornistrze buławę, tak każdy nauczyciel może pewnego dnia stanąć przed szansą zarządzania szkołą. A że w Instytucie Kształcenia EKO-TUR rusza wkrótce kolejna edycja kursu kwalifikacyjnego zarządzania oświatą – może poczują się Państwo zainspirowani i zechcecie poznać autora artykułu osobiście podczas zajęć…

Jak Państwo widzą, proponujemy wiele ciekawych tematów, które będziemy rozwijać w kolejnych tygodniach. Zapraszamy do lektury i komentowania, zapraszamy do „zamawiania” nowych tematów, o których chcieliby Państwo przeczytać, oraz do dzielenia się własnymi przemyśleniami. Tymczasem życzymy spokojnego, choć zimowego tygodnia! 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *