Witamy luty

Kończąc pierwszy semestr i ciesząc się feriami, nie zapominajmy o lekturze Edurady!

Ferie rozpoczęły się w kolejnych województwach, a w niektórych już zakończyły – oficjalnie ruszamy z semestrem wiosennym. Część młodzieży i nauczycieli jeszcze na zaśnieżonych stokach lub lasach, albo korzysta z oferty kulturalno-rozrywkowej swoich miejscowości, niemniej już za chwilę trzeba będzie znów wziąć się do pracy. Co zatem w Eduradzie w ten mroźny i śnieżny tydzień?

Zaczynamy od podsumowania. Skoro pierwszy semestr się skończył, a w większości szkół był on bogaty w ciekawe działania wychowawcze i artystyczne, nasza autorka Izabela Nowacka proponuje… przeprowadzenie ewaluacji. Tak dużo się działo – sprawdźmy więc, jakie przyniosło to efekty dla uczniów, nauczycieli, placówki. Zbadajmy i wyciągnijmy wnioski. A że jednym z priorytetów MEN w tym roku szkolnym jest rozwijanie kompetencji kluczowych, dlaczego nie skupić się właśnie na tym aspekcie naszych działań? Polecamy lekturę i … działanie!

We wtorek rozpoczynamy kolejny cykl, tym razem dotyczący współpracy nauczycieli w Radzie Pedagogicznej. Zawód nauczyciela charakteryzuje się wysokim poziomem autonomii i niezależności, to cechy, które wielu z nas bardzo w nim ceni. A przecież jesteśmy jednocześnie zespołami i niezwykle istotne jest kultywowanie współpracy w różnorakich grupach w ramach naszego grona. W kolejnych tygodniach przyjrzymy się, co robić, aby te działania były skuteczne i satysfakcjonujące, jak uniknąć konfliktów i frustracji.

W środę Monika Zdrzyłowska w ostatniej odsłonie cyklu o autoagresji dzieci i młodzieży podpowie co robić, jak reagować i jak wspierać uczniów w ich cierpieniu i rozpaczy.

W czwartek kolejna część tekstu dotyczącego przyjmowania do pracy – na co zwracać uwagę i jak dobierać pracownika do stanowiska.

W piątek zaś przypomnimy artykuł Krystyny Budzianowskiej o tym, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami uczniów ze spektrum autyzmu w szkole. Uczniów tych z każdym rokiem przybywa w szkołach masowych, zatem warto zapewnić pracującym z nimi nauczycielom niezbędne wsparcie. Polecamy serdecznie!

Na koniec tym, którzy zaczynają ferie życzymy śniegu, słońca, dobrej zabawy i … dużo rozsądku, a tym, którzy wracają do szkoły – udanego semestru!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *