Współpraca z rodzicami w okresie adaptacji dziecka do przedszkola, część 2

W okresie adaptacji dziecka Przedszkole, w osobie nauczycielki, proponuje różnorodne formy kontaktów mających na celu wsparcie trudnego procesu adaptacji.

Pierwszą część artykułu znajdą państwo tutaj.

 Wizyty w przedszkolu w roli gości

Małe dziecko powoli przyzwyczaja się do nowego otoczenia. Potrzebuje czasu, by zapamiętać rozkład pomieszczeń, sal czy podwórka przedszkolnego. Znajomość przestrzeni buduje w dziecku poczucie bezpieczeństwa. Zaproszenie w gości jest okazją do poznania przedszkola w sposób bezpieczny dla dziecka, bo w towarzystwie rodziców.

Nieśpieszne poznawanie przestrzeni i osób jest korzystne dla małego dziecka, którego możliwości adaptacyjne nie są duże. Potrzebuje ono czasu, by przygotować się do nowej sytuacji, a często nie może oprzeć się na  swoich wcześniejszych doświadczeniach (chyba, że było już na święcie przedszkolnym). Ważne jest zatem, by pierwsze doświadczenia dziecka z przedszkola były dla niego pozytywne.

Zanim rodzice zostaną zaproszeni z dzieckiem do przedszkola, dobrze jest ich uprzedzić o np. zwyczajach w grupie, o tym, co będziemy robić, że będziemy chcieli z nim porozmawiać po skończonym pobycie dziecka. To pozwoli im przygotować się i nie będzie dla nich zaskoczeniem.

Prosimy, by zaraz po przyjściu podeszli razem z dzieckiem i przywitali się. Od samego początku uczymy dziecko i rodzica zwyczajów przedszkolnych. W tym momencie nauczycielka może także nawiązać kontakt z dzieckiem, a ono może poznać swoją nauczycielkę. Dziecko od samego początku uczy się, że to nauczycielka decyduje o tym, co dzieje się w przedszkolu. Jest również osobą godną zaufania, bo nawet mama odwołuje się do jej opinii. Umożliwia to nawiązanie kontaktu nauczycielki z dzieckiem, uczenie się siebie nawzajem i zaprzyjaźnianie się. Jest początkiem budowania więzi między nimi i procentuje w sytuacji, gdy dziecko zostaje już samo w grupie.

Będąc w przedszkolu razem z Rodzicem dziecko może w bezpieczny dla siebie sposób poznawać otoczenie, a w trudnej sytuacji wrócić do rodzica i utulić żal. Jest to korzystna sytuacja do nawiązania przez nauczycielkę dobrego kontaktu z rodzicami; sygnał dla dziecka, że rodzice i nauczycielka są dla siebie ważni.

Udział w świętach przedszkolnych

Zapraszamy nowych rodziców wraz z dzieckiem do uczestnictwa w naszych świętach organizowanych w przedszkolu, przypadających na okres rekrutacji i po nim.

Obchodzenie świąt może mieć formę warsztatową czyli wspólnie wykonujemy różne rzeczy, związane z porą roku, tańczymy, czasem śpiewamy. Wtedy jest okazja, by poznać innych rodziców i porozmawiać z nauczycielką. Po skończonej pracy zapraszamy do wspólnego posiłku.

Udział w  zebraniach rodziców

 Zebranie daje możliwość spotkania się całej dorosłej społeczności przedszkola. Warto więc zadbać o to, żeby na takich spotkaniach było tak ciekawie, aby rodzice zechcieli przychodzić. Stworzenie dobrej, przyjemnej atmosfery pomaga w zachęcania rodziców do uczestniczenia w zebraniach. Sprawy bieżące, organizacyjne i odpowiedzi na pytania – to żelazne punkty każdego zebrania. Jednak warto także zadbać, by te spotkania stały się źródłem informacji dla rodziców o dziecku, jego potrzebach, fazach rozwoju, o rodzinie, o sposobach komunikowania się. Jeżeli wiedza zostanie podana w sposób ciekawy, nie koniecznie w postaci wykładów, lecz w formie warsztatów czy wspólnej dyskusji, to rodzice będą chętnie w nich uczestniczyli.

Aleksandra Górecka

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *