Zdjęcie ucznia na stronie szkoły? To nie takie proste. Ochrona danych przede wszystkim

Czy szkoła może przetwarzać dane osobowe rodziców w dzienniku elektronicznym? Czy może publikować na stronie internetowej wyniki uczniów z różnych konkursów? Czy mogę uzyskać informacje o uczniu przez telefon? Czy szkoła może zamontować monitoring w klasach? To tylko niektóre pytania, które co roku we wrześniu pojawiają się w związku z rozpoczęcie nauki przez dzieci w szkołach. Dlatego też Urząd Ochrony Danych Osobowych przygotował specjalny przewodnik z odpowiedziami i wskazówkami.

Przewodnik UODO dla rodziców podzielony został na kilka części.

Pierwsza dotyczy przetwarzania danych osobowych w szkole, a druga – udostępnianie danych osobowych ucznia.

Osobna część zawiera pytania i odpowiedzi na temat szkolonego monitoringu i wykorzystania nagrań ze szkolnych kamer. Ostatni fragment dotyczy współpracy z inspektorem ochrony danych.

Początek roku szkolnego to czas, gdy pojawia się konieczność dopełnienia przez szkołę wielu obowiązków, w tym tych, które dotyczą przetwarzania danych osobowych. Temat ten co roku wzbudza ciekawość i pojawia się wiele pytań z nim związanych – podkreśla UODO.

 

Dlatego tez przygotowywał miniprzewodnik „Szkolna RODO-wyprawka dla rodziców”, który zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców (opiekuna prawnego) pytania o przetwarzanie danych osobowych uczniów. Publikujemy go poniżej.

Żródło i cały tekst: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/zdjecie-ucznia-na-stronie-szkoly-to-nie-takie-proste-ochrona-danych-przede-wszystkim,315294.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *