Zimno, coraz zimniej

O poranku już codziennie szron – niechybny znak, że zaczął się grudzień. Ale zimno na dworze nie zniechęca nas do intensywnej pracy!

Najbardziej przygnębiający miesiąc roku za nami – przed nami ostatnia prosta do świąt. I choć temperatura spadła, chyba nieco łatwiej się funkcjonuje, gdy za oknem słońce, a na ulicach wieczorami świąteczna iluminacja…

Koniec listopada i grudzień to w wielu szkołach czas intensywnej pracy. Nie tylko dlatego, że semestr nieubłaganie zmierza ku końcowi – również dlatego, że to czas próbnych egzaminów. Młodzież na poważnie mierzy się z tym, co czeka ich wiosną, zaś nauczyciele mierzą się z koniecznością uważnego sprawdzania licznych testów i pytań otwartych..

Bieżący rok jest rokiem szczególnym: po raz ostatni odbędzie się egzamin gimnazjalny, a po raz pierwszy nowy egzamin ósmoklasisty. Wiąże się z nim wiele emocji – jak będzie wyglądał, jak przygotować do niego młodzież, czy sobie poradzą? Dlatego też dziś i za tydzień na naszym portalu kompendium wiedzy o egzaminie ósmoklasisty. Na razie informacje formalno-praktyczne: rzetelne, zebrane w jednym miejscu, mamy nadzieję, że będą pomocne – i dla nauczycieli, i dla uczniów, i dla rodziców.

We wtorek i czwartek jak zwykle bierzemy pod lupę dyrektora szkoły: we wtorek zastanowimy się nad procesem budowania jego pozycji, w czwartek zaś – nad jego rolą w środowisku lokalnym i możliwościami działania. Ciekawe i inspirujące, zachęcamy do lektury!

W środę temat, który zbyt rzadko chyba pojawia się u nas i w mediach w ogóle – szkolnictwo zawodowe. Anna Dudek-Janiszewska pisze o zmianach, jakie będą w nim zachodzić, a ja serdecznie zachęcam Państwa do lektury. Mam wrażenie, że szkolnictwo zawodowe nadal traktowane jest w kręgach oświatowych po macoszemu, a niesłusznie – przygotowuje wszak młodzież do pracy, a zatrudnieni tam nauczyciele to eksperci w swoich dziedzinach, a jednocześnie osoby naprawdę zaangażowane w jak najlepsze przygotowanie do funkcjonowania zawodowego swoich podopiecznych. Polecamy.

W piątek zaś znów przypominamy artykuł Wojciecha Turewicza, tym razem o timingu. Czy sport ma coś wspólnego z ocenianiem kształtującym? Przeczytajcie!

Życzymy ciepła w sercu na mroźne dni i przede wszystkim uśmiechu i spokoju na co dzień!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *