ZNP przygotował poradnik mający pomóc w organizacji pracy w szkole z uczniami z Ukrainy

Związek Nauczycielstwa Polskiego przygotował krótki poradnik „Nasza szkoła waszym domem, wsparcie dla naszych koleżanek i kolegów”, który ma pomóc zorganizować pracę w szkole, gdy pojawią się w niej uczennice i uczniowie z Ukrainy.

„Zależy nam na tym, żeby fundament tego nowego szkolnego domu dla uchodźców był trwały i stabilny, żeby służył zbudowaniu wspólnoty pełnej wzajemnego zaufania” – czytamy na stronie ZNP.

ZNP zwraca uwagę, że polski i ukraiński to nie jedyne języki komunikacji. „Pamiętajmy, że Ukraińcy i Polacy uczą się w szkołach tych samych języków nowożytnych – angielskiego, niemieckiego, francuskiego. Bardzo wielu dobrze mówi po rosyjsku albo świetnie ten język rozumie” – czytamy w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że „dużą rolę mogą odegrać nauczyciele języków obcych, przygotowując wspólnie z uczniami pochodzenia ukraińskiego słowniczki podstawowych zwrotów, przydatnych w codziennym życiu, np. ukraińsko-angielsko-polskie”.

Źródło i cały tekst: https://samorzad.pap.pl/kategoria/edukacja/znp-przygotowal-poradnik-majacy-pomoc-w-organizacji-pracy-w-szkole-z-uczniami-z

Poradnik można pobrać ze strony internetowej ZNP.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *