Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady żywienia dzieci i młodzieży w szkołach oraz przedszkolach. Ich głównym celem jest poprawa jakości posiłków i przeciwdziałanie narastającemu problemowi nadwagi i otyłości wśród najmłodszych. Według danych przytoczonych przez resort nieprawidłową masę ciała ma 27 proc. siedmiolatków i niemal 35 proc. dziewięciolatków, a aż 80 proc. dzieci spożywa zbyt mało warzyw i owoców.
Co zmieni się na talerzach?
W jadłospisach, obok mięsa, mają regularnie pojawiać się ryby oraz potrawy przygotowane z roślin strączkowych. Dzieci, które nie jedzą mięsa, powinny natomiast otrzymać pełnowartościową alternatywę roślinną.
Nowe przepisy ograniczają także ilość cukru, tłuszczu i soli w produktach dostępnych w placówkach oświatowych. Dania smażone będzie można serwować maksymalnie dwa razy w tygodniu, natomiast zupy przynajmniej dwa razy w tygodniu mają być przygotowywane na wywarach warzywnych.
Istotną zmianą jest również zakaz stosowania słodzików i substancji słodzących. W szkolnych sklepikach spośród słodkich wyrobów spełniających nowe wymagania dopuszczona będzie m.in. gorzka czekolada zawierająca co najmniej 70 proc. suchej masy kakaowej.
Placówki nie zostaną same z przygotowaniem nowych jadłospisów. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej ma udostępnić bezpłatne jadłospisy i przepisy, które pomogą szkołom i przedszkolom dostosować żywienie do nowych wymagań.
Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia zastąpi regulacje obowiązujące od 2016 roku i zacznie obowiązywać 1 września 2026 r.
Nowe przepisy już od 1 września. Czy Twoja placówka jest na nie gotowa?
Więcej ryb i strączków, mniej cukru, soli i tłuszczu, nowe zasady dotyczące jadłospisów, stołówek oraz szkolnych sklepików – zmiany, które zaczną obowiązywać 1 września 2026 r., oznaczają dla szkół i przedszkoli konkretne obowiązki.
Jak wdrożyć nowe wymagania w praktyce i przygotować placówkę na ewentualną kontrolę?
Zapraszamy na szkolenie online Instytutu Kształcenia Eko-Tur:
„Nowe przepisy dotyczące żywienia w szkołach i przedszkolach od 1 września 2026 r. – obowiązki dyrektora, stołówki i sklepiku szkolnego oraz jak bezpiecznie wdrożyć rozporządzenie i przygotować placówkę na kontrolę”
📅 25 sierpnia 2026 r.
⏰ 9:00–12:30 | ONLINE
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się m.in., jak dostosować jadłospisy, jakie produkty mogą znaleźć się w sklepiku szkolnym, jak zorganizować pracę stołówki, przygotować niezbędną dokumentację oraz uniknąć najczęstszych błędów przy wdrażaniu nowych przepisów.
Nie czekaj do 1 września – przygotuj swoją szkołę lub przedszkole na nowe wymagania wcześniej.
👉 Sprawdź program szkolenia i zapisz się

