A Ty kim jesteś w zespole?

Każdy zespół ma swoją dynamikę i swoje prawa. Możemy bez wahania powiedzieć, że wchodząc do grupy zmieniamy się, przyjmujemy pewne role. Myśliciel, Lokomotywa, a może Realizator - co do nas najbardziej pasuje?

Próżno szukać jednej, ogólnie przyjętej kwalifikacji ról zespołowych. Tutaj zaproponuję tę, do której mam największe zaufanie. Każdy zespół, żeby dobrze funkcjonował, powinien być zróżnicowany. Kogo w nim nie może zabraknąć?

Na pewno przyda się Myśliciel. Osoba ta szuka nowych pomysłów, usprawnia istniejące rozwiązania. Ma dobre pomysły, lecz słabo znosi ich krytykę. Rozwiązuje rozmaite komplikacje, lecz czasem zbyt nonszalancko traktuje szczegóły. Jego nielicznie się z ograniczeniami bywa raz błogosławieństwem, raz przekleństwem.

Nieco mniej kreatywności wykazuje Poszukiwacz, choć poziomem optymizmu nie ustępuje Myślicielowi. Łatwo staje się entuzjastą jakiegoś pomysłu, łatwo też traci d niego zapał. Zwykle ma rozległe kontakty. Kiedy trzeba coś sprawdzić, czegoś się dowiedzieć, jest niezastąpiony.

Każda grupa, rzecz jasna, wyłania swojego Koordynatora. Osoba ta łatwo wchodzi w rolę przewodnika. Rozdziela zadania, określa precyzyjnie cele, ponagla, przypomina. Zna własne wady i zalety. Niektórzy mogą zarzucić mu tendencję do wyręczania się innym, a nawet skłonność do manipulacji.

Wspólny pociąg nie pojedzie bez Lokomotywy. Zespołowa lokomotywa sama potrzebuje presji. Motywuje zespół do wysiłku. Wytyczna nowe horyzonty. Zamiłowanie do rzeczowości i ogólna determinacja, sprawia, że łatwo się irytuje. Zdarza mu się lekceważyć uczucia innych ludzi, gdyż dla Lokomotywy liczy się jedno… dojechać do stacji docelowej.

Oczywiście w każdym zespole znajdzie się ktoś, kto studzi zapał. Krytyk ze swoją wnikliwością, rzeczowością i analitycznym nastawieniem ratuje zespół przed niebezpieczeństwem hurraoptymizmu, niekiedy jednak popada w głęboki sceptycyzm, a nierzadko i cynizm.

Na zebraniach w słowo Krytykowi wchodzi często Specjalista, który ma tę zaletę, że zabiera głos tylko na te tematy, na których się zna. Działa jednak zwykle na własną rękę, rzadko wychodzi poza obszar swoich zainteresowań i kompetencji.

W praktycznych rozwiązaniach wspiera go Realizator. Zamienia pomysły w działania. Dobrze organizuje plany. Pracowitość, samodyscyplina, efektywność, przesłaniają jego konserwatyzm. Potrzebuje sporo czasu, żeby zaakceptować nagłe zmiany. Nieżyczliwi mówią o nim, że jest mało elastyczny.

Trzeba jeszcze pamiętać jeszcze o Wykonawcy. To on realizuje plany. Na bieżąco wyszukuje błędy. Jest urodzonym perfekcjonistą. Pracuje dużo i chętnie, ale raczej na własny rachunek.

Na koniec warto dodać, że niektórzy z nas odgrywają więcej niż jedną rolę. Krytyk czasem staje się Specjalistą, a Koordynator Lokomotywą. Czy w którymś z opisów udało Ci się odnaleźć siebie. Autor tego tekstu często w grupie przyjmuj rolę Duszy Zespołowej. Dbam o dobrą atmosferę. Zawsze zastanawiam się, co mogę zrobić, żeby zebranie przebiegało w przyjemniej. Zwracam uwagę na ton głosu moich kolegów. Upewniam się, czy każdy ma kawę. Domagam się raz na jakiś czas przerw, narażając się tym samym Lokomotywie.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *