Co w tym tygodniu?

W poniedziałek kolejna cześć książki Artura Foremskiego „Nowoczesny dyrektor”. Autor w sposób zwięzły i przystępny omawia kolejne ważne aspekty pracy dyrektora placówki oświatowej. W dzisiejszym odcinku podpowiada, jak zadbać o indywidualny rozwój nauczyciela.

Rok szkolny zaczął się miesiąc temu. W tym czasie u niektórych uczniów pojawiły się pierwsze objawy stresu związanego z zupełnie nową sytuacją, nowym środowiskiem szkolnym. Jak odróżnić, czy mamy u dziecka do czynienia z początkami fobii szkolnej czy też z przysłowiowym „paluszkiem i główką” – radzi Anna Szuster z Poradni Primo Psyche.

Środę rezerwujemy na tekst dr Krystyny Budzianowskiej, która jako dyrektor i edukator, proponuje praktyczne rozwiązania, dotyczące przygotowania rady pedagogicznej do szkoleń. Jak sprawić, żeby czas przeznaczony na doskonalenie zawodowe były wykorzystany rzeczywiście skutecznie?

W czwartek prezentujemy kolejną część artykułu Jolanty Lamm. Autorka zwraca uwagę na realne problemy, które stoją przed nauczycielem pracującym w Europie Zachodniej. Feminizacja zwodu, napływ imigrantów nie znających języka i kultury kraju oraz gwałtowny rozwój Internetu i nowych technologii sprawia, że pedagogom pracuje się coraz trudniej. Czy problemy te pojawią się także w Polsce? Myślę, że to tylko kwestia czasu.

Tydzień zamykamy garścią porad prawnych. Znakomity ekspert Edurady Maciej Biernacki odpowiada na nurtujące nauczycieli pytania, dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia.

Życzę pożytecznej lektury!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *