„Gdzie pędzisz przyjacielu” Wojciech Turewicz

Książka Wojciecha Turewicza to zbiór felietonów autora, które ukazywały się w minionym roku na portalu edukacyjnym EDURADA.PL. Refleksje te dotyczą głównie zagadnień z obszarów pracy pedagogicznej, zarządzania, a także własnego rozwoju i doskonalenia.

Z wielką przyjemnością czytałem te teksty online w kolejnych wydaniach portalu. Muszę jednak stwierdzić, że dopiero zebrane w całość i wydane w tradycyjnej, książkowej formie (która to z pewnością niedługo przejdzie już do historii) nabrały nowego znaczenia.

Czym są te felietony i dlaczego powstały?

Wydaje się, że w życiu każdego człowieka przychodzi taki magiczny moment, w którym posiada on na tyle dużą wiedzę i doświadczenie, że chciałby podzielić nią się z innymi. Niektórzy swą mądrość przekazują najbliższym: dzieciom, rodzinie, przyjaciołom. Są tacy, którzy zostawiają ją dla siebie, zdarza się, że nie mają dość odwagi,  aby swoimi przemyśleniami się dzielić z innymi. Jest wreszcie i taka grupa, która za wszelką cenę pragnie sprzedać światu swoją wizję jego funkcjonowania.

Wojtek Turewicz wybrał inną drogę. Z mojego punku widzenia bardzo odważną. Dlaczego?

Jako doświadczony pedagog, wieloletni szef instytucji państwowych i biznesowych mógł „schować się” za merytorycznym, praktycznym czy teoretycznym wariantem swojego pisania. Opracowane w taki „profesjonalny” sposób doświadczenia własne miałyby przecież dużą wartość dla osób zajmujących się pedagogiką czy zarządzaniem. Autor poszedł jednak o krok dalej – wplótł w każdy felieton pierwiastek osobisty, czasem bardzo emocjonalny, a niekiedy nawet intymny.

To wszystko czyni ten cykl wyjątkowym. Po pierwsze – napisał je człowiek, który nie boi się mówić o swoich słabościach.

Po drugie, jeżeli ośmiela się dawać rady – wynikają one z jego osobistych doświadczeń, jeżeli mówi o popełnianiu błędów – pokazuje błędy, które sam popełnia.

Po trzecie, doświadczeniami dzieli się człowiek, którego owoce pracy pedagogicznej dojrzewają do dziś (wspaniały tekst o jubileuszu swojego wychowanka), a także twórca sukcesu ognisk wychowawczych, wielu edukacyjnych projektów o zasięgu ogólnopolskim (cykl artykułów o ocenianiu kształtującym), czy wreszcie szef i właściciel dużej firmy biznesowej (bardzo merytoryczne teksty o zarządzaniu projektami, informacji zwrotnej, coachingu).

W tym zbiorze każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąco polecam

Cena książki 15 zł + koszty wysyłki

Chcesz kupić? Napisz edyta.szwarczewska@eko-tur.pl

Tytuł publikacji: Gdzie pędzisz przyjacielu
Autor publikacji: Wojciech Turewicz
Wydawnictwo, rok Eko-Tur 2013

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *