Czerwone światło dla likwidacji szkół

Kuratorzy przekonują, że ich decyzje poparte są wnikliwymi analizami.

Samorządy szukają oszczędności w edukacji. Jednym z pomysłów na ratowanie sytuacji jest likwidacja szkół. Tyle że kuratorzy niechętnie się na nią godzą. Paradoksem jest to, że tego przed laty chciały samorządy. Gwarancji, że żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana, a nauczyciele zachowają swoje miejsca pracy.

  • Obecnie próba likwidacji szkoły kończy się najczęściej w sądzie. Dzieje się tak, gdyż zgodnie z wytycznymi rządu to opinia kuratoriów jest wiążąca przy każdej likwidacji lub przekształceniu szkoły. A ci niechętnie chcą to robić.
  • Samorządy skarżą się na kuratorów, ci z kolei tłumaczą, że każda decyzja jest poprzedzona wnikliwymi analizami.
  • I to się nie zmieni. Zmienić ma się natomiast rygorystyczne podejście do opiniowania. Tak przynajmniej zapowiedział minister edukacji. 

„Żadna szkoła nie zostanie zlikwidowana w związku z reformą edukacji” – tymi słowami w 2016 r. ówczesna minister edukacji narodowej Anna Zalewska uspokajała uczniów, ich rodziców, nauczycieli i samorządy. Likwidacja szkoły to bowiem dla tych ostatnich zmartwienie i wydatek. Zwykle taki zamiar powoduje społeczne niepokoje, ale oznacza też konkretne wydatki. Zmiany – w tym zwolnienia – oznaczają koszty dla samorządów.

Źródło i cały tekst: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/czerwone-swiatlo-dla-likwidacji-szkol-kuratorzy-tlumacza,138611.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *