Co do zasady urlop wypoczynkowy należy wykorzystywać w naturze. Przepisy przewidują jednak możliwość wypłaty ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop.
Przesłanką taką jest m.in. rozwiązanie stosunku pracy, które następuje na zasadach określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy:
– na mocy porozumienia stron,
– przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem),
– przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia),
– z upływem czasu, na który umowa była zawarta (przesłanka omówiona wyżej).
Jest tylko jedna sytuacja, w której nauczycielowi powinno wypłacić się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. To sytuacja, w której doszło do wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia.
– Dyrektor szkoły powinien więc podejmować decyzję o wypłacie nauczycielowi ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wyłącznie w związku z wcześniejszym rozwiązaniem umowy o pracę zawartej na czas określony, zgodnie w art. 30 § 1 pkt. 1-3 Kodeksu pracy – podkreśla wiceminister w odpowiedzi na poselską interpelację.
Źródło i cały tekst: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/ekwiwalent-za-niewykorzystany-urlop-wypoczynkowy-nauczyciela-tylko-w-jednym-przypadku,463157.html