Gdy styczeń zamglony, marzec zaśnieżony

W mazowieckim i kilku innych województwach – dalszy ciąg bezśnieżnych ferii. W czasie deszczu dzieci się nudzą – czy w ferie bez śniegu nudzą się też nauczyciele?

Przyglądam się przysłowiom ludowym na styczeń – niestety nie napawają one optymizmem. Gdy w styczniu deszcz leje, złe robi nadzieje. Zespół Edurady nie daje się jednak złym myślom – wszak nie tak dawno Piotr Możejko pisał o tym, jak ważne jest pozytywne myślenie – i z radością bierze się do pracy, aby w błotniste dni nie zabrakło Państwu tekstów do czytania i materiałów do przemyśleń.

Już dziś – w poniedziałek – ostatnia część spotkania z Bogdanem Żerkowskim i informacji dotyczących oceny pracowników szkoły. Tym razem poznamy kryteria i zasady oceny dyrektora szkoły – może trochę zgodnie z zasadą „nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni”…  To oczywiście żart, wiemy bowiem, że dobrze przeprowadzona ocena ma przede wszystkim wartość edukacyjną, wspierającą, rozwijającą.

To wszystko pod warunkiem, że jest to ocena zgodna z duchem Oceniania Kształtującego. Edurada i cała Grupa Eko-Tur są wielkimi zwolennikami tej formy kształcenia, zajmujemy się jej aktywnym promowaniem i rozpowszechnianiem. Dlatego z radością polecam Państwu środowy artykuł Artura Foremskiego, który w najnowszych zmianach w prawie oświatowym upatruje szansy dla oceniania kształtującego.

Przed środą jednak mamy jeszcze wtorek, który tradycyjnie należy do Wojciecha Turewicza. Tym razem inspiracją dla jego felietonu stał się… dzwoniący telefon. A jak Państwo reagujecie na dźwięk telefonu? Radością czy stresem? Podzielcie się doświadczeniami!

W niedzielę obchodziliśmy Dzień Sekretarki i Asystentki. Niestety święto to nie jest obchodzone równie hucznie, jak Dzień Nauczyciela… A to chyba błąd! Wielu autorów współpracujących z Eduradą (w tym niżej podpisana) to jednocześnie edukatorzy prowadzący szkolenia dla rad pedagogicznych: podczas naszych wędrówek po polskich szkołach mamy wiele do czynienia z pracownikami sekretariatów i jesteśmy ich wielkimi entuzjastami! Wyraz tym uczuciom daje w swoim tekście Dorota Rokicka, pisząc o wielkiej, a niedocenianej roli sekretarki czy sekretarza w życiu szkoły. Redakcja Edurady natomiast składa wszystkim sekretarkom i sekretarzom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spokoju, cierpliwości i satysfakcji z pracy !

Wreszcie piątek – dzień dla rodziców. W tym tygodniu zastanowimy się, czy w bezśnieżne ferie alternatywną formą spędzania wolnego czasu może być… uczestniczenie w kulturze. Czy muzea mogą być ciekawe? Czy da się zabrać nastolatka do opery? Mamy nadzieję, że podpowiedzą nam Państwo, jakie są Wasze doświadczenia w tym aspekcie.

Zaczęłam przysłowiem, więc i przysłowiem skończę. Ponoć „Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.” Może więc dobrze, że plucha? Przynajmniej lato nie będzie zbyt uciążliwe… Życzymy Państwu spokojnego tygodnia, wspaniałego wypoczynku wypoczywającym, dobrej pogody i uśmiechu!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *