Jak dbać o siebie? 3 dobre praktyki.

Czasem warto na moment się zatrzymać i skupić na sobie oraz otaczającym nas pięknym świecie. Dzisiaj proponujemy trzy proste techniki, dzięki którym możemy szybko i stosunkowo łatwo się zrelaksować. Zapraszamy…

Dzisiaj zapraszamy do wykorzystania 3 prostych ćwiczeń inspirowanych mindfulness:

 

ĆWICZENIE „5-4-3-2-1”:

Weź głęboki wdech nosem i wydech ustami. Rozejrzyj się po swoim otoczeniu. Znajdź: 5 rzeczy, które widzisz i nazwij je głośno; 4 rzeczy, które czujesz w swoim ciele i nazwij je głośno (np. bicie serca, ścisk w brzuchu); 3 rzeczy, które słyszysz i nazwij je głośno; 2 rzeczy, które pachną (możesz poszukać też obok, poruszyć się, a jeśli nie możesz albo nie chcesz, powiedz o swoich ulubionych zapachach); 1 rzecz, której możesz spróbować/posmakować (to może być woda albo ulubiona rzecz, można to też zamienić na rzecz, którą można dotknąć) Na koniec weź głęboki oddech i długi wydech…

 

ĆWICZENIE – co słyszysz?

Zamknij oczy i skup się na słuchaniu. Naprawdę wsłuchaj się w swoje otoczenie. Zarejestruj ile dźwięków słyszysz! Czy jesteś w stanie wszystkie zidentyfikować? Czy wiesz, skąd pochodzą? Czy je wszystkie znasz? Czy niektóre są dla Ciebie nowe? Czy to nie przyjemne – tak po prostu siedzieć i słuchać?

 

ĆWICZENIE – relaksacja, mindfullness (uważność)

(zaczerpnięte ze strony: https://www.pokonajlek.pl/relaksacja/)

Znajdź sobie miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał. Nie musisz być sam, ważne, żeby nikt Cię nie zagadywał. Wybierz sobie fragment rzeczywistości, który chcesz kontemplować… Dla przykładu – niech to będzie DRZEWO.

  • Uruchom zmysł wzroku: Obejrzyj to drzewo bardzo dokładnie. Czy jest wysokie/ niskie? Smukłe/ krępe? Jakie ma liście: kolor/ kształt/ grubość? Czy liście są zniszczone? Czy jest ich dużo czy mało? Czy to drzewo ma długie gałęzie czy krótkie? Giętkie czy kruche? Czy ma kwiaty/ owoce szyszki/ orzechy/ igły? Jakie są te kwiaty? Jaki mają kolor/ kształt/ fakturę? Jakie są owoce, jaki mają kolor/ kształt/ fakturę / wielkość? Jakie są szyszki/orzechy/igły? Jaka jest kora tego drzewa? Jaki ma kolor/ fakturę? Czy na drzewie są jakieś gniazda/ dziuple? Jakie zwierzęta tam mieszkają?
  • Uruchom zmysł dotyku: Podejdź do drzewa, dotknij go: jaka jest w dotyku kora, gałęzie, liście, kwiaty, owoce?
  • Uruchom zmysł węchu: Powąchaj drzewo: jak pachną kora, gałęzie, liście, kwiaty, owoce, szyszki?
  • Uruchom zmysł smaku: Posmakuj owoców lub spróbuj sobie wyobrazić ich smak.
  • Uruchom zmysł słuchu: Zamknij oczy i posłuchaj drzewa. Słyszysz jak szeleszczą liście? Jak wyginają się konary? Jak gałęzie stukają o siebie? Jak śpiewają ptaki? Jak liście/kwiaty/owoce/ szyszki spadają na ziemię?
  • Zakończ medytację, kiedy uznasz, że już nic więcej w danym temacie Cię nie interesuje.
  • Daj sobie chwilę na powrót do rzeczywistości. Naciesz się stanem relaksu i oderwania …

Anna Miłkowska

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli:

Praca dla nauczyciela

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *