Oddziały przygotowawcze? Gminy i szkoły biorą to na przeczekanie, bo mają powody

Oddziały przygotowawcze? Gminy i szkoły biorą to na przeczekanie, bo mają powody Przybywa dzieci ukraińskich w polskich szkołach i przedszkolach, ale samorzady nie spieszą się z tworzeniem oddziałów przygotowawczych (fot. Shutterstock). Przepisy są, więc zapewnienia ministrów Przemysława Czarnka i Dariusza Piontkowskiego co do pokrycia finansowego dodatkowych zadań oświatowych wydają się obietnicami z pełnym pokryciem. Jednak samorządy nie spieszą się z uruchamianiem oddziałów przygotowawczych, a co za tym idzie z zatrudnianiem tam Ukraińców. Bo liczba dzieci w takich oddziałach jest trudna do określenia i zmienia się z dnia na dzień.

Oddziały przygotowawcze w szkołach i przedszkolach powstają, ale samorządy trochę się z tym ociągają.

Samorządowcy nie chcą ryzykować zatrudnienia dodatkowych osób w szkołach, nie mając pewności, że będą one naprawdę potrzebne.

Według najnowszych informacji liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach i przedszkolach przekroczyła 150 tys., ale wciąż nie sposób powiedzieć, jaka ona będzie docelowo.

Źródło i cały artykuł: https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/oddzialy-przygotowawcze-gminy-i-szkoly-biora-to-na-przeczekanie-bo-maja-powody,366488.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *