„Śmierć Zygielbojma” już od 5 listopada w kinach!

Już jutro, 5 listopada, nastąpi premiera filmu w reżyserii Ryszarda Brylskiego pt. „Śmierć Zygielbojma”. Producenci i twórcy zaprosili na przedpremierowy pokaz filmu nauczycieli wraz z uczniami, ponieważ uznali, że to właśnie kadra pedagogiczna najlepiej kształtuje postawy, których reprezentantem był główny bohater

Już jutro, 5 listopada, nastąpi premiera filmu w reżyserii Ryszarda Brylskiego pt. „Śmierć Zygielbojma”. Producenci i twórcy zaprosili na przedpremierowy pokaz filmu nauczycieli wraz z uczniami, ponieważ uznali, że to właśnie kadra pedagogiczna najlepiej kształtuje postawy, których reprezentantem był główny bohater.

To przejmująca historia członka polskiego rządu na uchodźstwie, Szmula Zygielbojma, który w maju 1943 roku popełnia w Londynie samobójstwo. Śledztwo prowadzone w tej sprawie staje się przyczyną poznania tragicznego losu głównego bohatera, okazuje się bowiem, że targnięcie się na własne życie stanowiło akt rozpaczy z powodu obojętności państw alianckich na eksterminację Żydów.

 

„Londyn, maj 1943. Wśród uczestników wizji lokalnej w miejscu samobójczej śmierci Szmula Zygielbojma – żydowskiego polityka z Polski – znajduje się młody dziennikarz i fotoreporter Adam, który przeczuwając, że wyjaśnienie przyczyn tragedii może stanowić interesujący materiał do artykułu, postanawia obserwować oficjalne śledztwo w tej sprawie. Poznając losy Zygielbojma – szczególnie dramatyczne po wybuchu II wojny światowej, która przyniosła masową eksterminację Żydów – docieka związku jego śmierci z niezwykle ważną misją, z jaką przybył on do Wielkiej Brytanii. Misja polegała na uświadomieniu przywódcom oraz mediom zachodniego świata ogromu zbrodni dokonywanej przez Niemcy hitlerowskie na narodzie żydowskim w Europie i konieczności niezwłocznego przeciwdziałania złu. Film jest rzeczową relacją z autentycznych wydarzeń. Obok Zygielbojma zobaczymy na ekranie inne postaci historyczne, wśród nich polskiego emisariusza przybyłego na Zachód z podobnym zadaniem – Jana Karskiego”[1].

 

W filmie występują znani aktorzy, m.in.: Wojciech Mecwaldowski, Jakck Roth, Karolina Gruszka, Aleksandra Popławska, Tomasz Sapryk, Marcin Bosak. Patronat medialny nad filmem sprawuje głos nauczycielski.

 

Serdecznie zapraszamy do kin i czekamy na Wasze opinie na temat filmu!

 


[1] Źródło: [online:] https://www.filmweb.pl/film/%C5%9Amier%C4%87+Zygielbojma-2021-839855/descs

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *