Technologie informatyczno-komunikacyjne w dydaktyce

Technologia wkracza przebojem do szkoły, czy tego chcemy czy nie. Nasz ekspert przybliża tę tematykę w swoim artykule i .. zaprasza na szkolenia!

Termin TiK (Technologie Informatyczno-Komunikacyjne) robi w ostatnich miesiącach dużą, medialną karierę. Tak naprawdę nie jest niczym nowym. Innowacyjne technologie, multimedia, kanały komunikacyjne obecne są na rynku od wielu lat. Wykorzystywane są w biznesie, życiu codziennym, coraz częściej w sektorze oświatowym. Niosą ze sobą wiele wymiernych korzyści, zdecydowanie pomagają w procesie edukacji – na każdym poziomie. To tematyka, którą trzeba znać.

Pod pojęciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych (w skrócie TIK, z ang. Information and communication technologies (ICT)), zwane zamiennie Technologiami informacyjno-telekomunikacyjnymi, technikami informacyjnymi lub teleinformatycznymi) kryje się kompleksowy zbiór technologii przetwarzających, gromadzących i przesyłających informacje w formie elektronicznej/ online. Nowe kanały, aktywnie wykorzystywane przez uczniów w każdym wieku, to: Internet, urządzenia mobilne (smartfon, tablet), serwisy społecznościowe (Facebook, YouTube, Snapchat, Skype, wiele innych…), video, infografika.

Jesteśmy, czy się nam podoba, czy nie – społeczeństwem informacyjnym. Technologie i multimedia otaczają nas na każdym kroku. Społeczeństwo informacyjne charakteryzuje się przygotowaniem i zdolnością do użytkowania systemów informatycznych. Wykorzystuje szeroko pojęte usługi informacyjno-telekomunikacyjne do przekazywania i zdalnego przetwarzania informacji. Umiejętne przetwarzanie tych informacji stanowi znaczącą wartość ekonomiczną, społeczną i kulturową. Jest i będzie w coraz większym stopniu efektywnym narzędziem edukacyjnym. Potrzebna jest odpowiednia wiedza, zaangażowanie, przełamanie niepotrzebnych barier i nauka. Nowe technologie to nieustanny proces, ćwiczenia, warsztaty. Jeżeli ktoś zadaje sobie pytanie – czy warto się tego uczyć, odpowiedź brzmi: Tak, warto. A nawet trzeba. Wiedza z obszaru TiK, multimediów w procesie dydaktycznym skraca dystans komunikacyjny na linii nauczyciel-uczeń. Praktyczna znajomość zagadnień z tego obszaru powoduje, że jesteśmy postrzegani jako osoby innowacyjne i nowoczesne.

Obszar TiK jest dosyć obszerny. Dla większości nauczycieli kojarzony z obsługą tablicy interaktywnej. Sprawna tablica, z aktualnymi sterownikami i programami multimedialnymi to skuteczny oręż w rękach każdego nauczyciela. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu tablicy, wkraczamy w inny wymiar. Uczniowie nie żyją przeszłością. Interesują się technologią, Internetem, posługują się smartfonem czy tabletem. Sprawnie wyszukują w Internecie interesujące ich informacje, serwisy wiedzowe. Tablica interaktywna w połączeniu z zasobami Internetu pozwala na prowadzenie niezwykle atrakcyjnych i pożądanych przez młodych ludzi lekcji.

Ale bieżąca obsługa tablicy to dopiero początek nowoczesnego procesu edukacyjnego. Do pełni szczęścia potrzebne są zasoby multimedialne: gry, aplikacje, serwisy interaktywne. Tego właśnie uczymy na kompleksowych szkoleniach Eko-Tur. Szkolenia prowadzone są w atrakcyjnej formie warsztatowej. Połączone z całą masą praktycznych ćwiczeń. Po szkoleniu, każdy nauczyciel wie gdzie znaleźć najlepsze (bezpłatne) programy, jak wykorzystać dostępne w Internecie zasoby. Radzi sobie doskonale z multimedialną prezentacją, infografiką, przygotowaniem video i każdego innego niezbędnego tematu. Zapraszamy do współpracy!

Dariusz Adamczyk

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *