W życiu potrzebna jest równowaga

Każdy dzień jest dla nas nowym wyzwaniem, które przynosi nam naukę, satysfakcję, przyjemne doznania, ale też możemy doświadczyć przykrości, złości, frustracji czy upokorzenia. To wszystko wpisane jest w naturalny rytm naszego życia i przyczynia się do tego, że żyjemy prawdziwie.

W tym całym spektrum doznań praca zajmuje bardzo ważne miejsce. Bez niej życie nie byłoby pełne. Jak brakujące ogniwo spaja życie rodzinne z towarzyskim. Jest jednym z obszarów ludzkiego życia. A w życiu każdego człowieka istnieją bardzo ważne obszary, które muszą się wzajemnie uzupełniać. Zaliczamy do nich pracę, związki z innymi ludźmi czy zdrowie. Aby wszystko działało jak należy, człowiek musi być odpowiednio zmotywowany. Tamara Lowe w książce pt. „Zmotywuj się” napisała, że prawdziwym kluczem do motywowania ludzi, zespołów jest poznanie tego, co kochają i w czym są dobrzy. Żeby praca sprawiała nam przyjemność, musimy lubić wykonywaną czynność i robić to dobrze. Takie entuzjastyczne podejście do wykonywanego zawodu jest fundamentem sukcesu.

Każdy człowiek jest inny. Wyposażony w bagaż doświadczeń inaczej podchodzi do spraw związanych z pracą, rodziną lub zdrowiem. Nikogo nie można mierzyć swoją miarą, jak też nie należy się z nikim porównywać. Powinniśmy wsłuchać się w siebie i zastanowić, z czy jest nam dobrze, co jest nam potrzebne, abyśmy czuli się szczęśliwymi ludźmi. To jest bardzo ważne, bo daje wewnętrzny spokój. Dobrze przy tym słuchać mądrych rad, bo dzięki nim mądrzej żyjemy i nie tracimy cennego czasu, który można spożytkować w inny sposób.  Tamara Lowe ułatwia nam życie, podając zasady motywacyjne, które można wykorzystać. Czasami wystarczy chwilę się zastanowić i wybrać coś, co może okazać się przydatnym drogowskazem w drodze do efektywniejszego i przyjemniejszego życia.

Oto niektóre rady, które mogą poprawić jakość życia:

1. Najpierw rodzina.

2. Kiedy otwierasz usta, powiedz coś istotnego.

3. Bądź punktualny.

4. Zwracaj uwagę na swój wygląd.

5. Bądź zorganizowany.

6. Skup się na swoich mocnych stronach.

7. Korzystaj z możliwości kształcenia ustawicznego.

8. Nie żyj ponad stan.

9. Bądź uczciwy.

10. Traktuj każdego z szacunkiem.

11. Nie narzekaj.

12. Trzymaj emocje na wodzy.

13. Nabywaj energię dzięki ćwiczeniom.

14. Wysypiaj się.

15. Odżywiaj się rozsądnie.

16. Badaj się regularnie.

17. Przeznacz czas na odpoczynek i relaks.

18. Do wszystkich zadań podchodź z entuzjazmem.

 

Hal Urban ma rację, twierdząc, że każdy dzień powinniśmy zacząć od dostarczenia swojemu umysłowi czegoś pozytywnego. W książce pt. „Moc pozytywnych słów”  przekonuje nas, że jeżeli rano wstanie się wcześniej i zasili się umysł czymś pozytywnym, ma to wpływ na nasz cały dzień. Warto rano wstać np. dwadzieścia minut przed czasem i sięgnąć po książkę, która sprawi nam radość, użyczy swojej mądrości i siły. Może być to książka dotycząca rozwoju osobistego bądź taka, która jest dla nas ważna. Czytając wybrany fragment, wprawimy się w dobry nastrój i będziemy radośni.

Z kolei Richard Bandler uważa, że człowiek powinien umieć wzbudzać w sobie determinację i przekonanie, że jest w stanie ze wszystkim się uporać. Można dzięki temu lepiej radzić sobie z problemami dnia codziennego. W życiu nie wszystko jest źródłem przyjemności, ale bardzo ważne jest nasze pozytywne nastawienie. Bandler jest przekonany, że zbyt mało czasu poświęcamy na przyjemności, a zbyt dużo czasu na zamartwianie się swoimi problemami.

Tak jak Tamara Lowe uważa, że musi istnieć równowaga między pracą, zabawą, rodziną lub choćby uprawianiem sportów. Trzeba dążyć do szczęścia, ale nie zapominać o obowiązkach.

„Zdolność motywowania samego siebie jest niezwykle przydatną umiejętnością.”

Richard Bandler

„Sekret sukcesu polega na tym, aby nauczyć się, jak wykorzystać cierpienie i przyjemność i jak nie pozwolić, aby cierpienie i przyjemność  wykorzystywały ciebie. Jeżeli to zrobisz, panujesz nad swoim życiem, jeśli nie, twoje życie panuje nad tobą.

 Anthony Robbins 

Każdego dnia wstajemy, aby przeżyć coś niezwykłego. Nie zapominajmy o tym. Wartościowa rozmowa z przyjacielem, ciekawa książka, przytulenie ukochanego dziecka czy zapach unoszący się w powietrzu może nas wprawić w doskonały nastrój.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *