Wesołych Świąt życzy Edurada!

W przedostatnim dniu przed przerwą świąteczną, nim zasiądą Państwo do klasowych i zespołowych wigilii, przyjmijcie proszę najlepsze życzenia na nadchodzący, świąteczny czas.

Grudniowe święta obchodzone są niemal przez wszystkich, niezależnie od przekonań religijnych czy światopoglądu. W środku zimy, w najciemniejszym, najchłodniejszym okresie, potrzeba nam światła i ciepła, które dają spotkania przy stole, składanie życzeń, sprawianie radości bliskim. Gwiazdka to przede wszystkim przebijająca przez zimowy mrok nadzieja – i Nadziei właśnie przede wszystkim Państwu życzymy.

Czego poza tym życzy swoim czytelnikom Redakcja Edurady? Tego samego, czego życzy i sobie, a zatem:

Dużo czasu na spokojne i refleksyjne bycie – z bliskimi i z samym sobą. Aby w zgiełku wokół stołu i choinki nie zagubić tego, co najważniejsze: radości prawdziwego bycia z drugim człowiekiem. Niech będzie to okazja do porozmawiania – nie tylko o pierogach i karpiu, ale i o tym, co dla nas ważne, co nas porusza. Nie zapomnijmy powiedzieć bliskim, jak bardzo są dla nas ważni. W codziennej „bieżączce” takie sprawy często umykają, niech więc znajdzie się na nie czas przy świątecznym stole. Życzenia to dobry czas na przytulanie – nie przegapmy okazji! 

Prawdziwego odpoczynku. Znalezienia czasu na zimowy spacer, na poleżenie na kanapie z książką znalezioną pod choinką – lub tą kupioną dawno, której nie było czasu przeczytać. Czasu na zrobienie tego, na co zazwyczaj czasu brakuje, a co sprawia nam radość: zagranie w grę – planszową z dziećmi lub komputerową samemu, na upieczenie ciasta, jeśli to lubimy, na oddanie się marzeniom, na napisanie wiersza, na pospanie… Cokolwiek nam w duszy gra. Niech czas dla siebie będzie prezentem, którego nie zapomnimy ofiarować samym sobie. 

Śmiechu, radości i beztroski. Tak mało mamy ich na co dzień! Zapomnij my więc w święta o stresach w pracy, trudnych uczniach i wszystkim innym co zazwyczaj zaprząta nam myśli. Skupmy się na tym, co wokół nas przynosi nam radość: dawno nie widzianych bliskich, ulubionych potrawach, które pojawiają się na stole raz do roku, wyczekanym filmie w telewizji, który zawsze oglądamy w święta… Dajmy sobie zgodę na pobycie dzieckiem w te święta, choć przez kilka dni.

Uważności i bycia tu i teraz. Uważność, czyli mindfulness, to odpowiedź na dzisiejsze zabiegane czasy, w których łatwo się zagubić. Życzymy – Państwu i sobie – znalezienia jak najwięcej chwil, aby po prostu pobyć. Wsłuchać się w dobiegający zza okna śpiew kolędników. Skupić się na zapachu choinki, migających światełkach i kolorowych bombkach, pozwolić sobie na wzruszenie przyglądają się pawiemu oku, zrobionemu w przedszkolu przez syna, który ma już 17 lat i prawie dwa metry wzrostu. Opróżnić głowę z planów na przyszłość i codziennych trosk i pozwolić sobie na czucie, widzenie i słyszenie tego co wokół. Nic tak nie odświeża i nie pozwala odpocząć. 

Mnóstwa miłości. Od bliskich i do bliskich. Ona jest przecież najważniejsza.

A na koniec dołączamy tekst fantastycznej piosenki Tadeusza Woźniaka, z tekstem Bogdana Chorążuka, która jest zestawem najpiękniejszych chyba życzeń. Niech się Państwu spełnią!

A bodaj to każdy w domu
słodko pędził chwile
troskliwością otoczony,
przyjmowany mile.

A bodaj to w każdej chwili
samo było śliczne,
komu dnie łaskawie płyną,
temu zdrowie liczne.

Bądźmy wszyscy dobrej myśli,
gwiazda powodzenia błyśnie,
bądźmy weseli jak przy niedzieli!
Niech nam będzie jak najlepiej,
by łaskawie czas uciekał,
bądźmy spokojni i zawsze godni.

A bodaj to każda ręka
przyjacielem była,
dobre niechaj się pamięta,
zapomni niemiłe.

Bądźmy wszyscy dobrej myśli,
gwiazda powodzenia błyśnie,
bądźmy weseli jak przy niedzieli!
Niech nam będzie jak najlepiej,
by łaskawie czas uciekał,
bądźmy spokojni i zawsze godni.

A bodaj to choćby wieki
same wesołości,
niechaj złe się nie doczeka –
więcej jest miłości!

 

Redakcja Edurady

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *