Witaj, październiku!

I tak oto, niepostrzeżenie i nieśmiało, przyszła jesień. W tym tygodniu żegnamy się z pachnącym jeszcze wakacjami wrześniem i witamy październik, z jego złotymi liśćmi, laurkami dla nauczycieli, świnkami-skarbonkami i wczesnymi wieczorami

Lubię jesień. Lubię w ogóle nasz klimat, z czterema porami roku, z których każda ma swój urok i których różnorodność nie pozwala się znudzić. Lato jest fantastyczne, ale po tygodniach upałów doceniam wyciszającą, melancholijną jesień, która każe zatrzymać się w biegu, pomyśleć, pomarzyć…

Październik przynosi wiele ciekawych wydarzeń. Jeszcze ze szkoły podstawowej pamiętam, że „Październik miesiącem oszczędzania”. Finanse odgrywają w naszym życiu niemałą rolę, zgodnie z powiedzeniem, że „pieniądze szczęścia nie dają, ale szczęśliwi, którzy je mają”. Dlatego też będziemy chcieli zaproponować Państwu w październiku kilka artykułów związanych z finansami właśnie – z punktu widzenia szkoły, uczniów i rodziców.

W tym tygodniu jednak proponujemy Państwu zestaw tematów, w którym o pieniądzach ani słowa. Zaczniemy natomiast nawiązywać do innego niezwykle ważnego październikowego święta – do Dnia Edukacji Narodowej, zwanego popularnie Dniem Nauczyciela. To bardzo ważne święto w Eduradzie, dlatego poświęcimy mu wiele artykułów. Pierwszy z nich, już w najbliższy czwartek, to niezwykle osobista refleksja Katarzyny Kowalskiej na temat dobrych nauczycieli – kim są, co sprawia, że są szczególni?

W poniedziałek przeczytamy ostatnią część artykułu Krystyny Budzianowskiej o edukacji wobec przemocy (zachęcam do odświeżenia sobie poprzednich części!). We wtorek Wojciech Turewicz znów dzieli się wspomnieniami, tym razem z wakacyjnych „saksów”, które tak wiele mogą nas nauczyć. W środę Artur Foremski zastanawia się, co stanowi o skuteczności i wyjątkowości dobrego dyrektora szkoły.

Temat piątkowy – dla rodziców – związany jest z jeszcze jednym, niezwykle ważnym świętem. W sobotę, 4 października, obchodzimy Światowy Dzień Dobroci dla Zwierząt. Zapewne wielu spośród naszych czytelników ma pod swoim dachem czworonożnych przyjaciół. Tym razem zwrócimy się do właścicieli psów. Debiutująca na naszych łamach Marta Kurpińska, miłośniczka i trenerka psów, poruszy temat kontaktów z czworonogami – jak sprawić, aby były one przyjemne i bezpieczne dla obu stron!

Zachęcamy do codziennej lektury, liczymy też na Państwa komentarze i uwagi. Miłego tygodnia!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *