Zawód nauczyciel: niedoceniany, nisko opłacany, dorabia korepetycjami

Niskie zarobki motywują nauczycieli do szukania dodatkowych źródeł dochodu. Według Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową przy liczeniu szarej strefy w Polsce, Główny Urząd Statystyczny niemal w całości pomija usługi edukacyjne. Nieunormowane przepisami korepetycje są warte ponad 7 mld zł rocznie – wynika z wyliczeń firmy Work Service.

Odsetek osób korzystających z korepetycji systematycznie rośnie. Aż 70 proc. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju deklaruje, że korzysta z prywatnych lekcji. Korepetycje są najbardziej popularne wśród uczniów gimnazjów i na etapie szkoły średniej, kiedy przedmaturalne powtórki materiału są już standardem. Na prywatnych lekcjach uczniowie spędzają najczęściej od dwóch do czterech godzin tygodniowo, a średni koszt godziny nauki wynosi 28 zł. Oznacza to, że szara strefa korepetycji jest warta ponad 7 mld zł w skali roku.

Cały tekst i źródło: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/827464,zawod-nauczyciel-niedoceniany-nisko-oplacany-dorabia-korepetycjami.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *