Już od 1 sierpnia 2022 r. zmienią się regulacje dotyczące sposobu rozwiązywania umów zawartych na czas określony. Po 1 sierpnia bieżącego roku pracodawca, wypowiadający nauczycielowi umowę na czas określony, będzie zobowiązany do uzasadnienia takiej decyzji oraz skonsultowania jej ze zawiązkami zawodowymi.
Na chwilę obecną rozwiązanie umowy o pracę na czas określony wymaga jedynie zachowania formy pisemnej oraz odpowiedniego okresu wypowiedzenia.
Jednak od 1 sierpnia 2022 r:
- o zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony dyrektor szkoły będzie zobowiązany zawiadomić na piśmie reprezentującą go zakładową organizację związkową;
- w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy na czas określony dyrektor szkoły będzie musiał wskazać przyczynę uzasadniającą rozwiązanie stosunku pracy (art. 30 § 4 i art. 38 § 1 Kodeksu pracy w projektowanym brzmieniu).
Aby więc wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony na dotychczasowych zasadach tj. bez konsultacji związkowych oraz uzasadnienia, oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy dyrektor powinien złożyć najpóźniej 31 lipca 2022 r. (art. 23 projektu ustawy zmieniającej Kodeksu pracy).
W obecnie obowiązujących przepisach pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony w przypadku rozwiązania z nim tej umowy z naruszeniem prawa mógł żądać jedynie od pracodawcy odszkodowania.
Natomiast po 1 sierpnia 2022 r. w przypadku rozwiązania takiej umowy z naruszeniem prawa, zwolniony pracownik będzie mógł wnioskować do Sądu pracy o orzeczenie bezskuteczności tego wypowiedzenia.
W przypadku ustania zatrudnienia w/w pracownika będzie on mógł żądać przywrócenia go do pracy na poprzednich warunkach lub wnosić o odszkodowanie.
Źródło: Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (projekt z 4 lutego 2022 r. )