Zawsze lubiłam rozpoczęcia roku szkolnego. Wiem, że żal wakacji, że chciałoby się jeszcze kajakiem popływać, na plaży poleżeć, jeszcze nie wszystkie książki odkładane cały rok „na lato” – przeczytane, do filmów nie było kiedy zajrzeć, jeszcze pogoda piękna, jeszcze…
Z drugiej jednak strony, każdy początek jest pełen optymizmu, potencjału, radości. Wrześniowe spotkania po wakacjach – z uczniami i wychowankami, z ulubionymi nauczycielami, z kolegą ze szkolnej ławki – mają ogromny urok. Dwa miesiące potrafią tak wiele zmienić, szczególnie u młodych ludzi: czasem w czerwcu żegnały się z nami dzieciaki, a wracają.. niemal dorośli. Wypoczęte, opalone twarze, wakacyjne opowieści, radosne okrzyki, plany, plany, plany… Tak, początki są pełne optymizmu.
Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego życzymy państwu zatem realnych planów, energii na cały rok, realizacji zamierzeń, niegasnącej motywacji i wspaniałej współpracy z uczniami i ich rodzicami.
Sobie zaś z okazji nowego roku szkolnego życzymy coraz więcej czytelników – mamy nadzieję, że zostaną Państwo z nami i będą regularnie zaglądać.
Co zatem w pierwszym tygodniu po wakacjach?
W poniedziałek niezwykle ważny i nowoczesny temat – nasz ekspert, Dariusz Adamczyk, pisze o znaczeniu rozwijania wśród uczniów i nauczycieli kompetencji cyfrowych. W XXI wieku nie da się chyba żyć offline – jak zatem włączać nowoczesne technologie do codziennej pracy? O tym w poniedziałek.
We wtorek też o kompetencjach – tym razem społecznych kompetencjach dyrektora szkoły. Jakie umiejętności społeczne powinien mieć dobry dyrektor?
W środę kontynuujemy rozpoczęty tydzień temu temat wychowywania młodych ludzi do sukcesu. Izabela Nowacka podpowiada, jak wspierać nie rozpieszczając, motywować nie psując…
W czwartek – niezwykle przewrotny artykuł. Zasady pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej – jak sprawić, aby praca z sześciolatkami była efektywna. A dlaczego przewrotny? Bo pojawi się tam również odniesienie do zarządzania szkołą…
W piątek wreszcie słowo do nauczycieli. Nowy rok to nowy początek, nowe rozdanie – chciałabym, abyśmy wspólnie zastanowili się, na ile może ono faktycznie być NOWE i czy ma to znaczenie? Czy postrzeganie uczniów przez nauczyciela jest ważne? Czy można/powinno się być obiektywnym? Czy można we wrześniu faktycznie zacząć od nowa? O tym w piątek.
Życzymy udanej uroczystości rozpoczęcia roku i dobrego tygodnai ,a u nas – pożytecznej lektury!