Znów cały rok przed nami!

Nadszedł ten dzień: jak co roku tysiące odświętnie ubranych uczniów rusza dziś na powitanie szkoły. Nauczyciele, już gotowi, czekają – razem rozpoczynamy nowy rok szkolny!

Zawsze lubiłam rozpoczęcia roku szkolnego. Wiem, że żal wakacji, że chciałoby się jeszcze kajakiem popływać, na plaży poleżeć, jeszcze nie wszystkie książki odkładane cały rok „na lato” – przeczytane, do filmów nie było kiedy zajrzeć, jeszcze pogoda piękna, jeszcze…

Z drugiej jednak strony, każdy początek jest pełen optymizmu, potencjału, radości. Wrześniowe spotkania po wakacjach – z uczniami i wychowankami, z ulubionymi nauczycielami, z kolegą ze szkolnej ławki – mają ogromny urok. Dwa miesiące potrafią tak wiele zmienić, szczególnie u młodych ludzi: czasem w czerwcu żegnały się z nami dzieciaki, a wracają.. niemal dorośli. Wypoczęte, opalone twarze, wakacyjne opowieści, radosne okrzyki, plany, plany, plany… Tak, początki są pełne optymizmu.

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego życzymy państwu zatem realnych planów, energii na cały rok, realizacji zamierzeń, niegasnącej motywacji i wspaniałej współpracy z uczniami i ich rodzicami.

Sobie zaś z okazji nowego roku szkolnego życzymy coraz więcej czytelników – mamy nadzieję, że zostaną Państwo z nami i będą regularnie zaglądać.

Co zatem w pierwszym tygodniu po wakacjach?

W poniedziałek niezwykle ważny i nowoczesny temat – nasz ekspert, Dariusz Adamczyk, pisze o znaczeniu rozwijania wśród uczniów i nauczycieli kompetencji cyfrowych. W XXI wieku nie da się chyba żyć offline – jak zatem włączać nowoczesne technologie do codziennej pracy? O tym w poniedziałek.

We wtorek też o kompetencjach – tym razem społecznych kompetencjach dyrektora szkoły. Jakie umiejętności społeczne powinien mieć dobry dyrektor?

W środę kontynuujemy rozpoczęty tydzień temu temat wychowywania młodych ludzi do sukcesu. Izabela Nowacka podpowiada, jak wspierać nie rozpieszczając, motywować nie psując…

W czwartek – niezwykle przewrotny artykuł. Zasady pracy nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej – jak sprawić, aby praca z sześciolatkami była efektywna. A dlaczego przewrotny? Bo pojawi się tam również odniesienie do zarządzania szkołą…

W piątek wreszcie słowo do nauczycieli. Nowy rok to nowy początek, nowe rozdanie – chciałabym, abyśmy wspólnie zastanowili się, na ile może ono faktycznie być NOWE i czy ma to znaczenie? Czy postrzeganie uczniów przez nauczyciela jest ważne? Czy można/powinno się być obiektywnym? Czy można we wrześniu faktycznie zacząć od nowa? O tym w piątek.

Życzymy udanej uroczystości rozpoczęcia roku i dobrego tygodnai ,a u nas – pożytecznej lektury!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *