Niepewnych, wrażliwych i delikatnych taka postawa onieśmiela i peszy. Pozbawia resztek wiary w siebie. Nie dla nich fasady i malowane uśmiechy. Muszą się chronić inaczej.
Zresztą w tym wszystkim naprawdę nie chodzi o to, aby udawać. Własne poczucie mocy możemy budować na gruncie swojej wrażliwości i wątpliwościach.
To się da zrobić.
Efekt Krugera – Dunninga – czyli czemu pewność siebie spada, zamiast rosnąć
Efekt ten wiąże się z tym, że osoby niewykwalifikowane, początkujące w danej dziedzinie, czują się prawie ekspertami. Ich pewność siebie, poczucie wartości są bardzo duże, mimo że obiektywna wiedza i doświadczenie są bardzo małe. Liznęli tego lub owego, raz coś się udało i krzyczą: ACH tak! WIEM! Oczywiście!
Wraz ze zdobywaniem doświadczenia i wiedzy, pewność siebie spada. Widzimy jak mało naprawdę wiemy, jak dużo jeszcze musimy się nauczyć. W konsekwencji pewność siebie prawdziwego eksperta, może być znacznie mniejsza niż samopoczucie i mniemanie o sobie ignoranta.
Źródło i cały tekst: https://manufaktura-radosci.pl/o-poczuciu-niedoskonaosci-syndrom-oszusta/?fbclid=IwAR0TzjrwadKpIYR6WiSFtaJ_5Ze0Jh10jgU6dJDohW0-MJ_YxEFmXIjhLUg