Absolwent „branżówki” na bakier z obowiązkiem szkolnym?

Uczniowie niektórych szkół branżowych kończą naukę w wieku 17 lat i nie mają możliwości jej kontynuowania w szkole II stopnia. To problem z zatrudnieniem i z realizacją obowiązku szkolnego - uważają posłowie, którzy pytają MEN o interpretację przepisów. Resort uspokaja - takie osoby mogą zapisać się na kursy.

Według resortu edukacji absolwenci branżowej szkoły I stopnia nie mają takich problemów i mogą realizować obowiązek szkolny, nawet gdy kolejnego stopnia szkoły dla danego zawodu nie ma.

– Absolwenci branżowej szkoły I stopnia podlegający obowiązkowi nauki mają zatem możliwość wyboru sposobu realizacji tego obowiązku. W zależności od osobistych zainteresowań, preferencji i możliwości mogą kontynuować dalsze kształcenie w celu uzyskania dodatkowych kwalifikacji zawodowych lub podniesienia poziomu wykształcenia, przez co istotnie zwiększą swe szanse na rynku pracy – tłumaczy wiceminister Marzena Machałek. 

Czytaj więcej na Prawo.pl:https://www.prawo.pl/oswiata/szkola-branzowa-i-stopnia-a-obowiazek-szkolny-stanowisko-men,497745.html

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *