Bezpieczeństwo w szkole – zadania dyrektora

Dynamika zmian w prawie oświatowym powoduje, że dyrektor każdego dnia musi stać w gotowości do realizacji kolejnych nowych zadań pamiętając że bezpieczeństwo ucznia jest najważniejsze.

Dyrektor szkoły ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo na terenie  i wokół placówki oświatowej. Chodzi o zapewnienie między innymi ciepłej i zimnej wody, środków higienicznych, właściwego oświetlenia, wentylacji i ogrzewania[1]. Wyposażenie szkoły powinno posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty. Dyrektor powinien zadbać o to, aby sprzęt szkolny dostosowany był do wymogów ergonomii (np. zróżnicowane stoliki i krzesła dostosowane do potrzeb konkretnego ucznia ). Dyrektor placówki oświatowej powinien zadbać, aby plany ewakuacji oraz drogi ewakuacyjne były zamieszczone w wyraźny sposób w widocznym miejscu[2], pamiętając również o oznaczeniu i zabezpieczeniu pomieszczeń, do których wstęp jest wzbroniony osobom nieupoważnionym.

Jeżeli w placówce znajduje się kuchnia lub stołówka dyrektor powinien zadbać, aby stan techniczny ich wyposażenia zapewniał bezpieczne używanie.[3] Wszystkie pracownie, laboratoria jak i pokój nauczycielski powinny być wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy oraz instrukcję o zasadach udzielania pierwszej pomocy[4]. W przypadku szkoły zawodowej dyrektor i osoby do tego powołane powinny sprawdzić czy stan maszyn i urządzeń technicznych w warsztatach są bezpieczne[5]. Dyrektor powinien pamiętać, że przeprowadzanie prac remontowych, instalacyjnych i naprawczych  odbywa się w czasie nieobecności uczniów. Uczniowie nie mogą przebywać nie tylko w konkretnych, remontowanych pomieszczeniach, ale także w miejscach remontów, co znacznie bardziej ogranicza możliwości dyrektora i jego uwaga powinna być wzmożona, zwłaszcza gdy remont jest konieczny na skutek usterki w czasie trwania zajęć szkolnych.

Niewątpliwie ważnym zadaniem dyrektora szkoły jest zadbanie i zapewnienie bezpieczeństwa w zakresie organizacji zajęć sportowych, zawodów sportowych i turystyki. Dyrektor nie może zapomnieć, aby w salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw umieszczone były tablice informacyjne określające zasady bezpiecznego użytkowania urządzeń i sprzętu sportowego[6]. Przy organizacji zajęć i wycieczek poza terenem szkoły  dyrektor zaznajamia swoich pracowników o sposobie zorganizowania opieki podczas wyjścia[7].

Wyżej wymienione Rozporządzenie Ministra Edukacji wskazuje ważną rolę dyrektora w razie wypadku na terenie szkoły lub placówki oświatowej. Przede wszystkim dba, aby niezwłoczne został powiadomiony o wypadku rodzic, pracownik bhp lub społeczny inspektor pracy. Dyrektor zawiadamia również organ prowadzący oraz radę rodziców[8]. W przypadku wypadku śmiertelnego lub zbiorowego powiadamia prokuraturę, zaś Państwowego Inspektora Sanitarnego w przypadku zatrucia. Dyrektor zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczający dopuszczenie osób niepowołanych.[9] Dyrektor szkoły ma za zadanie powołać zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi pracownik bezpieczeństwa i higieny pracy, społeczny inspektor pracy lub inny pracownik szkoły przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa.  Jeżeli w składzie zespołu nie mogą uczestniczyć ani pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy ani społeczny inspektor pracy, w skład zespołu wchodzi dyrektor oraz pracownik szkoły przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa. Dyrektor czuwa, aby zespół powypadkowy przeprowadził postępowanie powypadkowe i sporządził dokumentację powypadkową, w tym protokół powypadkowy. Dyrektor dba, aby protokół powypadkowy był w terminie 21 dni od dnia zakończenia postępowania powypadkowego i niezwłocznie doręczyć osobom uprawnionym do zaznajomienia się z materiałami tego postępowania. Protokół z wypadku podpisują członkowie zespołu oraz dyrektor szkoły. Dyrektor prowadzi również rejestr wypadków.[10] Omówienie z pracownikami szkoły okoliczności i przyczyny wypadków, ustalenie środków zapobiegawczych oraz przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy to również zadania dyrektora szkoły ujęte w rozporządzeniu.

            Dyrektor szkoły zapewnia dostęp do Internetu, ale jest również zobowiązany podejmować działania zabezpieczające uczniów przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju poprzez zainstalowanie i aktualizowanie zabezpieczającego oprogramowania.[11] Realizacja tego zadania jest bardzo trudna i wymaga wielu powiązanych ze sobą merytorycznie działań organizacyjnych, wychowawczych, edukacyjnych i technicznych. Wbrew praktyce wielu polskich szkół nie może się ograniczać tylko do zlecenia nauczycielowi informatyki zadań opieki nad sprzętem i siecią szkolną oraz do zakupienia u dostawcy usługi dostępu do Internetu technicznych zabezpieczeń w postaci programu antywirusowego, czy filtra treści niepożądanych. Dużo istotniejsza jest profilaktyka, działania  szkolne mające na celu bezpieczeństwo cyfrowe. Większość społeczeństwa, a więc również uczniowie i nauczyciele żyją w świecie wirtualnych treści i usług dlatego też problematyka bezpieczeństwa cyfrowego to rozległa i złożona dziedzina wiedzy, a jej odniesienia do sytuacji w polskiej szkole były już przedmiotem wielu szczegółowych analiz, dostępnych w publikacjach ostatnich lat[12]. Dynamika zmian w prawie oświatowym powoduje, że dyrektor każdego dnia musi stać w gotowości do realizacji kolejnych nowych zadań pamiętając że bezpieczeństwo ucznia jest najważniejsze.

 

Ciąg dalszy za tydzień!

 


[1] Więcej w §7.1

[2] Ibidem § 5.1, 5.2

[3] Ibidem §10, por. Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r.nr 136, poz.914)

[4] ibidem §20

[5] Więcej w ibidem r.2

[6] Ibidem 31

[7] Por. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 ws. warunków i sposobów organizowania krajoznawstwa i turystyki(Dz.U. nr135,poz.1516 §9)

[8] Ibidem § 41

[9] Ibidem § 43

[10]ibidem §50

[11] Art. 4a Ustawa o systemie oświaty(Dz. U. z 2004 r.nr256, poz.2573 z późn.zm)

[12] Wiecej w zagrozenia-i-zalecane-dzialania-profilaktyczne-w-zakresie-bezpieczenstwa-fizycznego-i-cyfrowego-uczniow.pdf, por. Prawo Oświatowe z 14 grudnia 2016

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *