Czujesz się „inna”? 6 sygnałów, że możesz być niezdiagnozowanym dorosłym autystykiem

Dorosłych ze spektrum autyzmu, który nie jest zdiagnozowany, jest na świecie bardzo dużo. Wszystko dlatego, że narzędzia do diagnostyki zostały opracowane stosunkowo niedawno, a jeszcze 15-20 lat temu o kimś, kto czuł się inny, mówiło się krzywdząco, że jest po prostu dziwny. Oto 6 sygnałów, które mogą świadczyć o niezdiagnozowanym autyzmie u dorosłych osób.

Spektrum autyzmu to zaburzenie neurologiczne, które od kilku lat dość często diagnozowane jest u dzieci: dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Coraz częściej mówi się także o diagnozowaniu autyzmu także u dorosłych, chociaż wciąż wielu z nich pozostaje bez jasnej informacji, że są w spektrum.
Wiele dorosłych kobiet nie ma diagnozy
Najwięcej niezdiagnozowanych dorosłych w spektrum autyzmu to kobiety. Dr Anna Neff, psycholożka kliniczna z Oregonu, w swoich badaniach wykazała, że nawet 80 proc. kobiet z autyzmem pozostaje niezdiagnozowanych w wieku 18 lat (i więcej). Powodem tego jest m.in. to, że każdy człowiek w jakimś stopniu stara się dopasować do społeczeństwa, więc nie zawsze udaje się wychwycić odchylenia od norm.

Problemem jest też to, że narzędzia diagnostyczne autyzmu zostały opracowane stosunkowo niedawno, a grupą badawczą byli mali chłopcy, u których autyzm często objawia się zupełnie inaczej niż u dziewczynek. Jest jednak szereg znaków, które mogą wykazywać osoby niezdiagnozowane, a mające spektrum autyzmu. Wśród nich są…czytaj dalej…

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *