Jesienne fantazje

Jesienna plucha zachęca do fantazjowania. Może artykuły w Eduradzie zainspirują Państwa do edukacyjnych marzeń?

Z oknem z całą pewnością jesień. Choć słońce czasem jeszcze wychodzi i rozzłaca liście, nie da się już dłużej udawać, że wciąż jest lato: poranne i wieczorne mgły i ogólna plucha są nie do zignorowania. Podobnie jak natłok obowiązków zawodowych.

Sama również od jakiegoś czasu znów żyję w zawodowym pędzie, ma to jednak niewątpliwą zaletę – odwiedzam wiele szkół, spotykam fantastycznych nauczycieli, cały czas się uczę. Jednocześnie spotkania te bywają trudne, ponieważ mierzę się na co dzień z trudnościami, o których nauczyciele mówią: z ich przepracowaniem i frustracją. Jesienne mgły są dla mnie zatem natchnieniem do marzeń o lepszej stronie: z ograniczoną biurokracją, kameralnymi grupami, wsparciem dla nauczycieli, bez stopni, za to z informacją zwrotną… A o czym Państwo marzycie, gdy myślicie „lepsza szkoła”?

To, co proponujemy Państwu w tym tygodniu to również zręby lepszej szkoły. W poniedziałek nasza ekspertka odpowiada na pytanie, czy przedszkolaki można uczyć przedsiębiorczości i kreatywności, a jeśli tak, to jak się do tego zabrać? W mojej „idealnej szkole” kompetencje kluczowe rozwijane są od najmłodszych lat, więc to chyba krok do przodu.

We wtorek – kontynuacja tematu sprzed tygodnia, a więc kompetencje komunikacyjne nauczycieli i innych pracowników szkoły. Szkoła, w której rodzice dogadują się z nauczycielami, a nauczyciele z uczniami jest stanowczo szkołą moich marzeń.

W środę – znów kontynuacje – poczytamy o stażach dla uczniów szkół branżowych. Znów moja fantazja: kraj, w którym szkoła przygotowująca do zawodu jest szanowanym i pożądanym miejscem, współpracującym z pracodawcami i zapewniającym absolwentom doskonały start na rynku pracy!

W czwartek – bezpieczeństwo w szkole jako zadanie dyrektora. Ogromne w dzisiejszych czasach wyzwanie, zatem zachęcamy do lektury i dzielenia się przemyśleniami.

W piątek wreszcie przypominamy artykuł dotyczący działania w szkołach Rad Rodziców. W moich marzeniach trafiają do nich ludzie zaangażowani i chętni do współpracy, a szkoły dają im przestrzeń do działania. Wiem, że na szczęście w wielu placówkach taka właśnie jest rzeczywistość!

 

Życzę Państwu udanego tygodnia, pożytecznej lektury, a sobie… spełnienia marzeń!

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *