Odkryj swój żywioł

Publikacja, którą prezentujemy na Eduradzie „Odkryj swój żywioł” to pozycja dla osób poszukujących wskazówek dotyczących własnego doskonalenia.

Autor książki „Odkryj swój żywioł” Ken Robinson jest liderem w rozwijaniu kreatywności, innowacyjności i ludzkiego potencjału. Współpracuje z takimi instytucjami, jak UNESCO, Komisja Europejska, czy Komisja Edukacyjna Stanów Zjednoczonych. Nagrania z jego wystąpień na prestiżowej konferencji TED obejrzało ponad 200 milionów ludzi. Spójrzmy zatem, co dla nas przygotował w swej publikacji.

Jak przekonuje nas we wstępie, celem jego książki jest „pomóc ci odnaleźć swój żywioł”. Jego odkrycie jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze, aby zrozumieć, kim się jest i kim można się stać, by zmienić swoje życie. Po drugie, aby znaleźć swój cel w życiu. A po trzecie, by wzmocnić równowagę w życiu, jako całości.

Książka napisana jest bardzo przystępnym, poradnikowym językiem. Znakomicie nadaje się do lektury w wolne popołudnia z kubkiem ulubionej herbaty.

Autor podzielił ją na 10 części, w których zawarte są przykłady, historie z życia, a także ćwiczenia, które według autora pomogą w odnalezieniu swojego żywiołu.

Poruszane zagadnienia dotyczą takich obszarów, jak zrozumienie własnych uzdolnień, a także dostarczenie technik i narzędzi, które temu służą. Autor w sporej części książki koncentruje się na osobistych postawach, i na tym, czy są one hamulcem, czy pchają kogoś do przodu. Wskazuje na sposoby, by stworzyć okazję do zmiany w życiu. Pokazuje też, w jaki sposób nakreślić plan własnego działania, by osiągnąć zamierzony efekt.

Książka zawiera wiele historii o ludziach, którzy poprzez odkrycie swoich uzdolnień (czyli żywiołu) odnaleźli sens i cel życia. Mają one poprzez analogie pomóc w odkryciu indywidualnych, osobistych talentów. Opisane są także techniki, które mają w tych poszukiwaniach pomóc: mapy myśli, tablice wizualizacyjne czy automatyczne to niektóre z nich.

Każdy z rozdziałów kończy się pytaniami, które mają służyć refleksji czytelnika nad własnym doskonaleniem.

Odkryj swój żywioł
Ken Robinson, Lou Aronica
Element 2015

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *