Polscy uczniowie: Najmądrzejsze dzieci na Ziemi?

Nasz kraj przeznacza na edukację niemal najmniej ze wszystkich w Europie. Tymczasem wyniki uczniów imponują na tyle, że przyjeżdżają badać ich źródło zagraniczni eksperci. I piszą książki o najmądrzejszych dzieciach na Ziemi.

Łącznie z prywatnych i publicznych pieniędzy wydajemy na edukację 4,8 proc. PKB. Dla porównania: Norwegia przeznacza na nią 6,5 proc. dochodu narodowego, Wielka Brytania – 6,2 proc., a Portugalia – 5,9 proc. Mimo to uczniowie z każdego z tych krajów przegrywają z Polakami w wynikach międzynarodowych badań umiejętności uczniów – wynika z najnowszego raportu OECD „Education at Glance 2015”. To opracowanie, które porównuje kondycję systemów edukacyjnych z 34 krajów należących do organizacji.

W raporcie wyraźnie widać, że kryzys finansowy odbił się na polskiej edukacji – wydatki zmniejszyły się od 2010 r. o 5 proc. To w Europie nie jest wyjątek. Najwięcej stracił estoński system edukacji – tam wydatki stanowią jedynie 85 proc. tych sprzed pięciu lat. Żadnych zmian nie było natomiast ani w Finlandii, ani w Belgii.

Źródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/907472,polscy-uczniowie-edukacja-szkolnictwo-oswiata.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *