Rząd stawia na zawodówki, a uczniowie mówią: po szkole chcemy wyjechać z kraju

Szykowana przez MEN reforma szkolnictwa zawodowego może spowodować, że absolwenci będą jeszcze chętniej wyjeżdżać za granicę. Lepiej wykształceni będą mogli liczyć na jeszcze wyższe zarobki niż dotychczas.

Jak wynika z badań śledzenia losów absolwentów szkół średnich prowadzonych przez Urzędy Pracy średnio co trzecia osoba z wykształceniem zawodowym deklaruje chęć opuszczenia kraju.

W 2013 roku niemal co trzeci uczeń szkoły zawodowej chciał wyjechać do pracy za granicę – wynika z badań Urzędu Pracy w Lublinie. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w województwie Podkarpackim. Tu w 2013 roku tylko 19 proc. uczniów stanowczo mówiła, że nie wyjedzie z kraju. Na emigracje zdecydowany był co czwarty uczeń.

Z badań Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że 25 proc. uczniów szkół zawodowych chce wyjechać za granicę. Na taki krok zdecydowanie częściej chcą zdecydować się absolwenci szkół zawodowych niż techników. Rekordowo niski odsetek osób planujących wyjazd występuje w województwie dolnośląskim – 8 proc.

Źródło i cały tekst: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/829562,rzad-stawia-na-zawodowki-a-uczniowie-mowia-po-szkole-chcemy-wyjechac-z-kraju.html

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *