Sejm przyjął emerytury stażowe dla nauczycieli. Ile ma wynieść świadczenie i kto je może otrzymać?

Nowelizacja Karty Nauczyciela, która wprowadza emerytury stażowe zakłada, że od 2024 r. nauczyciele zyskają możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy. Nowe przepisy zaakceptował już Sejm. Wiadomo też, jaką kwotę z ZUS otrzymają nauczyciele, którzy zdecydują się skorzystać z emerytur stażowych.

16 czerwca Sejm przyjął nowelizację Karty Nauczyciela. Jednym z najważniejszych zapisów projektu uchwalonego przez posłów jest możliwość korzystania od przyszłego roku z emerytur stażowych. Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, nauczyciel będzie musiał spełnić kilka warunków. Przedstawiono również wyliczenia pokazujące, ile wyniesie świadczenie dla nauczycieli, którzy przejdą na wcześniejszą emeryturę.

Na wcześniejszą emeryturę nauczyciele mają przechodzić rocznikami, zgodnie z następującymi zasadami:

  • 1 września 2024 r. z emerytur stażowych skorzystają nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.;
  • 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.;
  • 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
  • Nauczyciele, którzy przejdą na emeryturę stażową, będą mogli dorabiać na pół etatu. Wprowadzane przepisy zakładają jednak ograniczenia w wysokości uzyskiwanych w ten sposób przychodów. Po przekroczeniu ustalonych limitów świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS może również zdecydować o zawieszeniu wypłacania w takim przypadku emerytury stażowej.

Źródło i cały artykuł: Sejm przyjął emerytury stażowe dla nauczycieli. Ile ma wynieść świadczenie i kto je może otrzymać? (msn.com)

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *