Warto zaglądać częściej

Przyspieszyliśmy. Eduradę wydajemy raz w tygodniu. Serdecznie zachęcamy Państwa nie tylko do lektury naszego portalu, ale także do współpracy. Jeśli chcecie się Państwo podzielić z naszymi czytelnikami spostrzeżeniami, uwagami, wiedzą, czy dobrymi i sprawdzonymi rozwiązaniami, serdecznie zapraszam.

Na pewno je opublikujemy. Chętnych prosimy o kontakt pod adresem redakcja.edurada@gmail.com

Z przyjemnością zawiadamiam, że ruszył nasz cykl artykułów poświęconych ocenianiu kształtującemu. Patronuje mu Wojciech Turewicz – założyciel Instytutu Kształcenia Eko – Tur, autor książki Szkoła naprawdę przyjazna w duchu Oceniania Kształtującego. Tym razem Wojciech Turewicz zwróci uwagę na podobieństwa między procesem coachingu a ocenianiem kształtującym.

Jesienna aura, przedwczesny śnieg niewątpliwie sprzyja przemęczeniu. Warto jednak się zastanowić, czy jesienne przesilenie nie jest związane z, nie bójmy się tego powiedzieć, wypaleniem zawodowym. Wszystkich pracujących z dziećmi i młodzieżą odsyłam do lektury artykułu Bożeny Janty, która w sposób barwny i konkretny przedstawia złożony problem wypalenia. Niech wystarczającą zachętą do zapoznania się tekstem będzie statystyka co drugi nauczyciel jest w grupie ryzyka.

Po tygodniowej przerwie wraca na naszą witrynę tekst naszej szwajcarskiej współpracowniczki Joalnty Lamm, która opowie o sposobach radzenia sobie z agresją szkolną w miejscu, zdawałoby się idealnym, bo w Szwajcarii. Gorąco za autorką zachęcam Państwa do zapoznania się z metodą porozumiewania się przemocy dra Rosenberga.

Ponadto prezentujemy Państwu wnioski po kontroli NIK. Dane są alarmujące, a rozwiązanie leży w odpowiednim kształceniu przyszłych i obecnych nauczyciel. W rubryce pytań i odpowiedzi swoja wiedzą dzielą się Bogdan Żerkowski oraz Maciej Popławski. Przedmioty rozszerzone w technikum, zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego oraz kodeks etyki zawodowej – te zagadnienia wydały się w ostatni czasie naszym czytelnikom warte rozwikłania.

Pożytecznej lektury!