Trudny czas edukacji czyli permanentne zarządzanie kryzysowe w szkole (z dedykacją dla kadry kierowniczej szkół i placówek w latach 2017-2022)

Dobiega końca kolejny rok szkolny . Kolejny wyjątkowy rok szkolny, więc pora na kilka refleksji. Nie macie Państwo wrażenia, że w ostatnim czasie zmian w oświacie jest tak wiele, że już przestaliśmy się zastanawiać, które to kolejne rozporządzenie albo która kolejna jego nowelizacja?

Dobiega końca kolejny rok szkolny .

Kolejny wyjątkowy rok szkolny, więc pora na kilka refleksji.

Nie macie Państwo wrażenia, że w ostatnim czasie zmian w oświacie jest tak wiele, że już przestaliśmy się zastanawiać, które to kolejne rozporządzenie albo która kolejna jego  nowelizacja?

Pokuszę się o małą przypominajkę niektórych zdarzeń od 2017 roku, chociaż mam świadomość, że będzie bardzo powierzchowna.

 

Po pierwsze reformy:

1)     wrzesień 2017 – rozpoczęcie procesu likwidacji gimnazjów i nowa podstawa programowa, a to z kolei generowało zmiany w statutach;

2)     wrzesień 2019 – wprowadzenie czteroletnich liceów, pięcioletnich techników, nowa podstawa programowa kształcenia ogólnego i zawodowego –w tym ostatnim,  trzecia od 2012 roku.

Po drugie – pandemia.

 

Ledwie szkoły średnie uporały się z podwójnym rocznikiem, z nadzieją, że będzie normalnie, gdy zaskoczyła nas pandemia i nowe wyzwania – kształcenie na odległość. Różne przepisy, rożne rozwiązania. Funkcjonowanie w szkolnej przestrzeni edukacyjnej offline i online stało się codziennością. Pojawiły się też nowe zagrożenia – traciliśmy kontakt ze sobą i naszymi uczniami.

 

Po trzecie – zmiana formuły nadzoru pedagogicznego, co wymusiło kolejne zmiany w zarządzaniu dyrektora i w szkolnych dokumentach.

 

Po czwarte – wojna na Ukrainie.

Kiedy oswoiliśmy pandemię i nowy nadzór wybuchła wojna na Ukrainie i z dnia na dzień w polskich szkołach pojawili się uchodźcy z bogatym bagażem wojennych przeżyć – i podjęliśmy kolejne wyzwanie – wielokulturowość w jednorodnych do tej pory placówkach.

 

Po piąte – liczne zmiany w awansie i ocenie pracy nauczyciela, co za każdym razem generowało mnóstwo pracy i dokumentacji…

 

Nawet przy tak powierzchownym przeglądzie zdarzeń nie sposób ustrzec się przed refleksją, że to był trudny czas dla dyrektorów – śmiało można stwierdzić, że to było permanentne zarządzanie kryzysowe i wszystkim, którzy w tym czasie pełnili funkcje kierownicze należą się słowa uznania i podziękowania. Byliśmy z Państwem w ten trudny czas służąc wsparciem i pomocą merytoryczną i będziemy do Państwa dyspozycji, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny.

Zastanawiacie się Państwo, czy to już koniec tych nieprzewidywalnych zdarzeń?

Odpowiedź jest jednoznaczna – przed nami nie tylko nowy rok szkolny ale i kolejne wyzwania, jak na przykład wdrażanie  edukacji włączającej i Zintegrowanej Strategii Umiejętności, awans i ocena  nauczycieli w kolejnej odsłonie…

Czas pokaże, co się jeszcze zdarzy…

 

Gotowi na zmiany ?

Pamiętajcie Państwo – jesteśmy po to żeby Was wspierać. Razem poszukamy najlepszych rozwiązań.

 

 

Zapraszamy na naszą nową stronę z ofertami pracy dla nauczycieli: https://pracadlanauczyciela.pl/